Összesen 500 milliárd forint értékben vehetnek fel a 17-25 év között fiatal munkavállalók munkáshitelt – mondta tegnap a nemzetgazdasági miniszter. Mivel a kormány nem átmeneti időre tervezi a hitel bevezetését, feltehetően a jövő évi hitelkihelyezés várható összegére gondolt Nagy Márton. Ha prognózisa teljesül, akkor a lakáshitel, a személyi kölcsön és a babaváró hitel mellé kinőhet a lakáshitelezés negyedik „lába” is.
Ma tartják a Hungarian Battery Week konferencia második napját, amelyen a fókusz az emobilitáson van. Az eseményen felszólalt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, aki értékelte az európai e-autó piac helyzetét.
A nemzetgazdasági miniszter szerda este megjelent NGM utasítása szerint Láng Róbert november 12-től a tárca egészségiparért és egészségturizmusért felelős miniszteri biztosa. A csütörtöki Hivatalos Értesítőből az is kiderül, hogy Kovács Zsolt november 11-től már nem miniszteri biztos.
A gazdaság fokozott bővülésének köszönhetően a költségvetés helyzete a következő években tovább fog javulni. Ez a folyamat megnyitja a lehetőségét annak, hogy a munkaadói adóterhek a következő években tovább csökkenjenek, ezáltal az adóék is alacsonyabb szintre csökkenhessen - olvasható a Nemzetgazdasági Minisztérium kedd délután megjelent közleményében, mely arról tájékoztat, hogy Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a mai napon egyeztetett a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) tagjaival.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Portfolio Budapest Economic Forumán újságírók előtt a várható gazdasági növekedésről és a banki különadókról is beszélt. Szerinte egyelőre nem állt helyre a konjunktúra.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter ismertette a kormány céljait és várakozásait a következő évekre vonatkozóan. Kifejtette, hogy a harmadik negyedévben gyenge lehet a gazdasági növekedés Magyarországon, nem fog teljesülni a piaci cél, ám a jövő év első negyedévében már 3% felett lehet, majd elérheti a 4%-ot is. Nagy Márton ismertette a KKV-prorgram részleteit, elmondta, hogy lakhatási válság van Budapesten, amit meg kell oldani, és a kormány be fog avatkozni, többek között az Airbnb és a lakbérszabályok szigorításával. Beszélt az inflációról is, ami szerinte már nem lesz probléma a következő években. A nemzetgazdasági miniszter a Portfolio Budapest Economic Forum konferenciáján beszélt.
„Idén 1,5%-os növekedés lesz”, jövőre a német gazdaság teljesítményétől függően ez a 3-5% közötti sávban lehet – jelezte Nagy Márton egy gazdasági hírelemző műsorban. A nemzetgazdasági miniszter előadást tart a Portfolio október 17-i Budapest Economic Forum konferenciáján, amelyről további részletek itt érhetők el.
A turisztikai ágazat teljesítményének növelése érdekében a reptérfejlesztés mellett egy olyan vendéglátóipari egységeket támogató programon dolgozik a kormány, amely elősegítheti, hogy a Balaton és más hazai turisztikai térségek ne csak a nyári főszezonban, hanem az év minél hosszabb időszakában jelentsenek vonzó turisztikai célpontot – derült ki a Nemzetgazdasági Minisztérium szerdai közleményéből.
Erős turisztikai konjunktúra érzékelhető 2024-ben Magyarországon - értékelte az aktuális trendeket a turizmusban Nagy Márton keddi sajtótájékoztatóján. A hazai turisztikai szektor rekord nyarat zárt ismertetése szerint. A Portfolio érdeklődésére előrevetítette: készül a balatoni vendéglátóhelyek támogatására egy célzott támogatási program. Kérdésre válaszolva kifejtette: 2028 januárjától esély van arra, hogy Magyarországon elérje a minimálbér az 1000 eurós összeget.
"Mindig, mindenen el kell gondolkodni" – ezt mondta Varga Mihály pénzügyminiszter egy keddi sajtótájékoztatón arra a kérdésre, hogy vállalná-e a felkérést, ha a miniszterelnök őt jelölné a jegybank élére – számolt be a vg.hu. Varga Mihály lesz az egyik nyitóelőadó a Portfolio október 17-i Budapest Economic Forumon, amelyen Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter is előad, további részletek itt érhetők el.
Egy nyolc elemből álló átfogó kkv-támogató programot vázolt fel a Gazdasági Kamarák Egyeztető Fórumának keddi ülésén Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, amely segíthet jövőre a miniszterelnök által is megcélzott 3-5%-os GDP-növekedési sáv elérésében – derült ki a tárca közleményéből.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter részt vett a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) üzleti rendezvényén. A tárcavezető előadásában hangsúlyozta: magyar kkv-k felé kell fordulni, ezt szolgálja a Nemzetgazdasági Minisztériumon belül hamarosan felállításra kerülő új államtitkárság is.
Újabb kínai akkumulátoripari beruházások jöhetnek Magyarországra Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kínai akkumulátor újrahasznosító cégek vezetőivel folytatott tárgyalásai nyomán – olvasható ki a tárca közleményéből. Ebben jelzik, hogy a pekingi tárgyalások egyik kiemelt célja az akkumulátor újrahasznosító technológiával rendelkező kínai vállalatok megismerése és "lehetséges magyarországi befektetéseik megvizsgálása".
Érdekes közleményt adott ki szerdán a Nemzetgazdasági Minisztérium, amely azt sugallja, hogy a dél-koreai SungEel Hitech és a hulladékgazdálkodási koncesszió jogosultja, a Mol, összefoghat a magyarországi akkumulátorok feldolgozása és újrahasznosítása terén, amely gazdasági együttműködés „kölcsönösen előnyös lehet a magyar gazdaság számára”. A fenntarthatósággal, körforgásos gazdasággal kapcsolatos témák központi helyen szerepelnek a Portfolio szeptember 4-i Sustainable World konferenciáján, amelyről további részletek itt érhetők el.
Cash-flow probléma van a magyar állami költségvetésben a magas kamatkiadások miatt, ezért rövid távon le kell mondani a növekedési álmokról, és újabb beruházások elhalasztását is vizsgálja a gazdasági kabinet 2025-ről 2026-2027-re – többek között ezekről beszélt Nagy Márton az Indexnek adott interjúban. A nemzetgazdasági miniszter ezzel együtt új költségvetési intézkedéseket is belengetett a jövő évi büdzsében, így például a családi adókedvezmény megduplázása mellett azt, hogy adóügyi és adminisztratív könnyítések jöhetnek a felhalmozott megtakarítások otthonteremtési felhasználásának segítéséhez, és a vidéki fiatalok pályakezdéséhez is jöhet segítség. A budapesti lakáspiaci feszültség oldásához felvetette az Airbnb megfelelő szabályozását is, míg a kkv-k számára is jöhet egy állami beruházás támogató program. A miniszter a kamatcsökkentések mellett a Magyar Nemzeti Bank további monetáris élénkítését is felvetette, mert úgy látja, hogy a mostani gazdasági környezetben „megengedhető célzott hitelösztönző program”. Nagy Márton lesz a nyitóelőadó a Portfolio szeptember 17-i Future of Finance konferenciáján, amelyről további részletek itt érhetők el.
Az „armageddon-közgazdászok” ráhúzták a vizes lepedőt a magyar gazdaságpolitikára, mondván, hogy az kudarcot vallott, mivel a GDP-növekedés 2024-ben sem tudja visszanyerni korábbi dinamikáját. Az ilyen kritikák a válság természetének nem megfelelő megértésére utalnak. A 2024-re jelenleg várható 2 százalék körüli GDP-növekedést azonban nem szabad lebecsülni. Nemzetközi összevetésben ez egyáltalán nem rossz, sokkal inkább kiemelkedő teljesítménynek számít. A gazdaságpolitika hatékonyságának értékelésekor fontos megvizsgálni, hogyan képes az adott ország gazdasága alkalmazkodni a külső és belső kihívásokhoz. Legnagyobb külkereskedelmi partnerünk, Németország GDP-volumene már 4 negyedéve csökkenést mutat éves alapon, és az elemzők többsége 2024 egészében is csak 0 százalékos, vagy kicsivel azt meghaladó növekedésre számít, az USA-ban pedig a júliusi munkaerőpiaci adatok alapján aktiválódott a korábbi recessziókat mind előrejelző Sahm-szabály, ami jelentős globális tőzsdei turbulenciákat okozott, ez pedig tovább növelte a háborúk és kereskedelmi konfliktusok miatt már eleve magas külső bizonytalanságot. A jelenlegi gazdasági környezetben tehát a 2 százalék körüli növekedés olyan teljesítmény, amely azt jelzi, hogy a magyar gazdaságpolitika a kedvezőtlen belső és külső körülmények ellenére továbbra is képes stabil és fenntartható növekedést biztosítani.
Friss híreink a válságról percről percre.
A házelnök szerint érvénytelenül.
Egy hónapon belül eldőlhet a magyar egyetemisták sorsa.
Komoly veszély az elsivatagosodás.
A forintnál csak az orosz rubel szenved jobban az idei év utolsó negyedévében.
Megjöttek a részletes harmadik negyedéves GDP-adatok.
Érkeznek még hitelminősítői döntések.
Alakul az új magyar gazdasági vezetés.